Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Koliko puta ste oprali kosu uveče i legli u krevet misleći – “osušiće se sama”? Iako to zvuči bezazleno, stručnjaci upozoravaju da ova navika može ozbiljno naštetiti i vašem vlasištu i samoj kosi.

Spavanje s mokrom kosom ne djeluje opasno na prvi pogled, ali iza te navike kriju se brojni rizici koje potvrđuju i triholozi i frizeri. 

1. Lomljenje kose: Mokra kosa je najosjetljivija

“Mokra kosa je mnogo podložnija lomljenju jer je njena struktura oslabljena,” objašnjava sertificirana trihologinja Bridžit Hil. Kada legnete s mokrom kosom, trenje između vlasi i jastučnice dodatno oštećuje kutikulu, što dovodi do pucanja i ispucalih vrhova.

Voda razbija vodonične veze unutar proteinske strukture dlake, čime povećava njenu elastičnost. Na prvi pogled to može djelovati korisno, ali zapravo kosa postaje ranjivija, sklona istezanju i pucanju. Dugoročno, ova navika vodi ka suhoj, beživotnoj i lomljivoj kosi.

2. Poremećen mikrobiom vlasišta: Skriveni neprijatelj zdravog rasta kose

Mikrobiom vlasišta je složen ekosistem mikroorganizama koji igra ključnu ulogu u zdravlju kože glave i folikula dlake. Spavanje sa vlažnom kosom stvara idealno okruženje za nakupljanje znoja, sebuma i ostataka proizvoda – što sve zajedno može narušiti prirodnu ravnotežu mikrobioma.

Kada se mikrobiom poremeti, folikuli ne dobivaju pravilnu podršku, što može usporiti rast kose, ali i izazvati upale. Zdravo vlasište znači zdravu kosu – a sve počinje pravilnim navikama.

3. Rast bakterija: Vlažno okruženje kao savršena podloga za infekcije

Poznati frizer Marti Harper upozorava da je vlaga u kombinaciji s toplinom tokom noći idealna podloga za razvoj bakterija i gljivica. Kada kosa nije osušena prije spavanja, jastučnica upija vlagu i postaje leglo za buđ i mikroorganizme.

“To ne utiče samo na kosu, već i na cjelokupno zdravlje kože glave,” dodaje Harper. Dugotrajno izlaganje ovakvom okruženju može dovesti do ozbiljnijih stanja kao što su infekcije ili čak gubitak kose.

4. Akne na tjemenu: Da, i to je moguće

Možda niste razmišljali o tome, ali bakterije koje rastu na vlažnom tjemenu mogu izazvati akne – baš kao i na licu. U nekim slučajevima, te akne mogu postati bolne i proširiti se u obliku infekcija, što dodatno komplikuje liječenje.

  • “Koža glave, kao i koža lica, reaguje na vlagu i bakterije,” ističe Hil. U težim slučajevima, ova pojava može zahtijevati dermatološki tretman, što znači da bezazlena navika može postati ozbiljan problem.

5. Pogoršanje kožnih problema: Dermatitis, perut i psorijaza

Za osobe koje već pate od problema sa vlasištem – poput seboroičnog dermatitisa, peruti, ekcema ili psorijaze, spavanje s mokrom kosom dodatno pogoršava stanje. Topla i vlažna sredina potiče razvoj gljivica koje direktno utiču na pogoršanje simptoma.

Folikulitis (upala folikula dlake) je još jedan potencijalni ishod, a on se često manifestuje kroz bolne, crvene tačkice ili čak gnojne upale na koži glave. Stručnjaci savjetuju da osobe s postojećim kožnim problemima posebno izbjegavaju ovu naviku.

Spavanje s mokrom kosom možda štedi nekoliko minuta uveče, ali dugoročno vas može koštati zdravlja kose i kože glave. Od lomljenja, bakterijskih infekcija, pa do poremećaja mikrobioma – posljedice ove navike mogu biti izuzetno štetne. Ako nemate vremena da potpuno osušite kosu, barem je prosušite fenom, fokusirajući se na korijen i vlasište. Takođe, koristite jastučnice od svile ili satena koje smanjuju trenje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here