Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • Naše tijelo često šalje signale koji nam govore kada nešto nije u redu, ali ih ponekad ne primijetimo ili ih zanemarimo. Važno je prepoznati ove znakove na vrijeme kako bismo spriječili ozbiljnije zdravstvene probleme.

Ljudsko tijelo je složen, ali savršeno organizovan sistem koji nam kroz različite simptome pokušava ukazati na neravnoteže i moguće nedostatke u organizmu. Umjesto da zdravstvene probleme ignorišemo ili pripisujemo samo umoru i stresu, trebamo pažljivo slušati i analizirati poruke koje nam tijelo šalje. Često se problemi ne očituju odmah kao teške bolesti, već kroz manje, naizgled bezazlene simptome koji ukazuju na manjak određenih hranjivih sastojaka.

Ispucali kutovi usana – više od kozmetičkog problema

Jedan od takvih znakova su ispucali ili ranjeni uglovi usana, koji nisu samo estetski problem već mogu biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih stanja. Ovi simptomi mogu ukazivati na manjak vitamina B skupine (posebno B2, B3 i B12), nedostatak željeza, ali i prisutnost bakterijskih ili gljivičnih infekcija, poput stafilokoka, streptokoka ili kandide.

Također, loša oralna higijena i stanja poput dijabetesa mogu doprinijeti ovim tegobama. Kada se isključe infekcije i kronične bolesti, obično se ustanovi da postoji nedostatak esencijalnih mikronutrijenata poput željeza, cinka i vitamina B kompleksa. Ovi hranjivi sastojci pomažu koži da se obnovi, a njihova manjkavost posebno se odražava na osjetljivim područjima oko usana.

Za prevenciju i liječenje ovih simptoma, preporučuje se konzumacija hrane bogate željezom i vitaminima B, poput blitve, špinata, tofua, kvinoje, kikirikija, nemasnog sira, suhih marelica, šparoga, sjemenki i mahunarki. Kako bi se poboljšala apsorpcija željeza, ove namirnice treba kombinirati s izvorima vitamina C, kao što su kelj i brokula. Ne treba zaboraviti ni utjecaj okolišnih faktora – često lizanje usana, hladnoća, vjetar i suhi zrak mogu pogoršati stanje i usporiti zarastanje rana.

Crvenilo lica i gubitak kose – mogući znak nedostatka biotina

Ako se uz crvenilo kože na obrazima ili čelu primijeti i pojačani gubitak kose, moguće je da tijelo pati od nedostatka biotina, poznatog i kao vitamin B7. Biotin je ključan za zdravu kožu, kosu i nokte, a njegov nedostatak može uzrokovati suhu kožu, svrbež, gubitak kose te opću slabost i razdražljivost.

Preporučuje se povećati unos namirnica bogatih biotinom, poput kikirikija, badema, blitve, kozjeg mlijeka, jogurta, rajčice, mrkve, luka, banana, sjemenki sezama, avokada i gljiva. Ove namirnice doprinose očuvanju zdravlja kože i kose.

Perzistentni crveni ili bijeli osipi – dublji zdravstveni problemi

Ukoliko se na koži pojavljuju uporni crveni ili bijeli osipi, posebno na obrazima, nadlakticama ili bedrima, to može ukazivati na ozbiljniji problem od površinske iritacije. Ovi simptomi često su povezani s nedostatkom vitamina A i D, kao i esencijalnih masnih kiselina, koji su ključni za zdravlje kože i regulaciju upalnih procesa.

Ove hranjive tvari su neophodne za regeneraciju stanica, kontrolu upale i hormonalnu ravnotežu. Preporučuje se uključiti u ishranu dodatne zdrave masnoće poput orašastih plodova, sjemenki lana, masne ribe i hladno prešanih ulja. Također, vitamin A možete naći u lisnatom zelenom povrću, mrkvi i paprici, dok mliječni proizvodi osiguravaju vitamine D i kalcij.

Trnci i utrnulost – znakovi nedostatka vitamina B skupine

Simptomi poput trnaca, utrnulosti i osjećaja pečenja u rukama ili nogama mogu ukazivati na nedostatak vitamina B kompleksa, posebice folne kiseline (B9), piridoksina (B6) i kobalamina (B12).

Preporučuje se konzumacija špinata, šparoga, cikle, graha, leće, mliječnih proizvoda i jaja, koji su bogati ovim vitaminima. Ukoliko postoji sumnja na značajniji deficit, najbolje je potražiti liječnički savjet i razmotriti mogućnost dodataka prehrani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here