Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Sve je više ljudi koji se žale na bolove u želucu i probleme povezane s probavom. Liječnici upozoravaju da bi uskoro mogli svjedočiti većem broju slučajeva trbušnih virusa, posebno tokom toplijih dana.

Prema riječima poznate doktorice opće medicine, dr. Biserke Obradović, trenutne tegobe vezane za želučane viruse su rjeđe, ali kako se približava toplo vrijeme, očekuje se pravi „val“ oboljenja. Gastroenteritis, poznat i kao želučani virus ili „trbušna gripa“, predstavlja upalu gastrointestinalnog trakta koja nastaje kao posljedica virusnih infekcija. Ovo stanje izaziva nakupljanje tekućine u crijevima, naročito u debelom crijevu, što sprečava pravilnu apsorpciju vode i hranjivih materija, a kao posljedicu ima proljev.

Stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu posebno ističu da kod djece može doći do teške dehidracije uslijed jakog proljeva, što često zahtijeva bolničko liječenje i rehidracijsku terapiju. Najčešći virusi koji izazivaju ovaj sindrom su rotavirus, norovirus i adenovirus.

Dr. Obradović upozorava da adenovirus ne napada samo probavni sistem, već i dišni sistem, što dovodi do simptoma poput kihanja i povišene temperature do 38 stepeni. Simptomi trbušne viroze obuhvataju mučninu, proljev, povraćanje, povišenu temperaturu i opštu slabost. Važno je potražiti medicinsku pomoć ukoliko visoka temperatura traje duže od četiri dana ili ako povraćanje ne prestaje.

Posebno su ugrožene djeca, starije osobe, hronični bolesnici i osobe sa oslabljenim imunitetom. Nakon oboljenja, potrebno je voditi računa o pravilnoj ishrani i unosu tekućine. Preporučuje se piti vodu u malim količinama, po jednu kašičicu svakih 10-15 minuta, dok je unos mliječnih proizvoda strogo zabranjen. Hrana poput kuhane riže, kuhanog krompira, banana i pečenog hljeba smatra se najprikladnijom, dok masna i začinjena jela treba izbjegavati.

S obzirom na lakoću širenja adenovirusa, koji se prenosi kapljičnim putem i kontaktom sa kontaminiranim površinama, posebno se upozoravaju roditelji da izbjegavaju vrtiće i mjesta gdje se virus može brzo širiti kada su djeca ili odrasli bolesni. Nošenje maski također može pomoći u zaštiti sebe i drugih.

Kako ojačati imuni sistem? Dr. Obradović savjetuje unos vitamina C, cinka, svježeg voća, kao i redovnu tjelesnu aktivnost. Također je važno izbjegavati cigarete, energetska pića i ograničiti kafu na maksimalno dvije do tri šalice dnevno.

Ova bolest može imati vrlo iznenadan početak i često dovodi do ozbiljnih simptoma. Simptomi poput mučnine, proljeva, povraćanja, grčeva u želucu i gubitka apetita mogu trajati od dva do tri dana, a u težim slučajevima i do sedam dana, naročito kod djece i starijih. Većina slučajeva prolazi bez većih problema ako se pacijent pravilno njeguje kod kuće, ali u slučaju pojave krvi u stolici, trajnog povraćanja, visoke temperature ili znakova dehidracije, neophodna je hitna medicinska intervencija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here