Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Crijeva nisu samo “dio probave” – ona su naš drugi mozak. Kada nisu u balansu, šalju nam signale koje ne bismo smjeli ignorisati.

U savremenom dobu sve više ljudi, posebno mladih žena, suočava se sa nelagodnim simptomima u području stomaka. Od nadutosti i gasova, do izmjena između zatvora i proljeva – ovo stanje poznato je kao sindrom iritabilnog crijeva (IBS) i pogađa do 20% populacije u nekom trenutku života.

IBS je funkcionalni poremećaj, što znači da ne postoji fizička bolest, ali simptomi ozbiljno narušavaju kvalitet života. Ljudi s IBS-om često osjećaju jaku bol ili nelagodu u donjem dijelu stomaka, uz promijenjene navike pražnjenja crijeva. Kod nekih dominira proljev, kod drugih zatvor, a mnogi doživljavaju izmjenu ova dva stanja. Pored toga, javlja se izražena nadutost, grčevi i hronično loše raspoloženje.

Kako objašnjava gastroenterolog prof. dr. sc. Dragan Popović iz Kliničkog centra Srbije, simptomi moraju trajati najmanje tri mjeseca, s epizodama barem jednom sedmično, da bi se postavila dijagnoza IBS-a. Međutim, treba razlikovati IBS od funkcionalnog proljeva ili zatvora, koji se javljaju bez bolova u stomaku.

U osnovi IBS-a nije fizička bolest crijeva, već pojačana osjetljivost na stres i unutrašnje podražaje. To znači da i običan obrok, pa čak i blaga emocionalna reakcija, može izazvati burnu reakciju u stomaku. Iako nije smrtonosan, IBS ima snažan utjecaj na svakodnevni život – od izostanaka s posla, do narušenih društvenih odnosa.

Kada se javiti ljekaru? Ako primijetite simptome koji traju i ponavljaju se, posebno ako imate više od 50 godina, porodicu s historijom raka debelog crijeva ili krv u stolici – posjeta ljekaru je neophodna. Rana dijagnoza može značajno olakšati dalji tok liječenja.

Liječenje IBS-a se prilagođava dominantnom simptomu – bilo da je to bol, proljev, nadutost ili zatvor. Ključni dio terapije je upravljanje stresom, s obzirom na jaku povezanost između mozga i crijeva. U najboljem slučaju, timski pristup u kojem učestvuju gastroenterolog, psihijatar i nutricionista, daje najbolje rezultate.

Ishrana igra ogromnu ulogu. Preporučuje se smanjenje unosa određenih ugljikohidrata, poznatih kao FODMAPs, jer upravo oni najčešće izazivaju tegobe. Također, probiotici poput Lactobacillus plantarum 299v pokazali su se izuzetno učinkoviti – smanjuju gasove, nadutost i olakšavaju simptome kod čak 95% pacijenata. Preporučuje se uzimanje ovih preparata minimum tri mjeseca za puni efekat.

IBS nije životno ugrožavajuće stanje, ali može postati svakodnevna prepreka. Pravovremena dijagnoza, promjena navika i redovna briga o sebi mogu ga staviti “u drugi plan”. Važno je da osluškujete svoje tijelo, jer vam ono često jasno poručuje kada nešto nije u redu.

Crijeva nisu samo organ, već dio vašeg ukupnog zdravlja – fizičkog i mentalnog. Pazite ih, slušajte ih i potražite pomoć kada simptomi postanu suviše glasni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here