BONUS ČLANAK:
- Mnogi simptomi koje često pripisujemo običnoj prehladi ili alergijama mogu biti tihi znakovi da smo preležali – ili upravo prolazimo kroz – infekciju koronavirusom. Iako se pandemija povukla iz svakodnevnih vijesti, tijelo i dalje pamti, a neki od ovih simptoma mogu biti tragovi koje ne treba zanemariti.
U nastavku vam donosimo pregled simptoma koje je izdvojio dr. Atkins, uz objašnjenje kako ih prepoznati i kada je vrijeme da potražite stručnu pomoć.
😷 Curenje iz nosa, bol u grlu i začepljen nos mogu zavarati
“Curenje iz nosa, grebanje u grlu i osjećaj začepljenosti često se pripisuju običnoj prehladi ili alergiji,” kaže dr. Atkins. Međutim, upravo ti blagi simptomi mogu biti prvi pokazatelji zaraze koronavirusom – naročito kod osoba koje imaju blaži oblik bolesti.
To često dovodi do pogrešnog zaključka da je riječ o nečemu bezopasnom, što povećava šanse za širenje infekcije u okruženju. Iako ne mora biti alarmantno, važno je osluškivati tijelo.
👃 Gubitak mirisa i ukusa – najprepoznatljiviji simptom COVID-19
Gubitak čula ukusa i mirisa je među najjasnijim i najčešćim simptomima COVID-19, posebno u prvim sojevima virusa. Taj simptom se može pojaviti samostalno, ali često dolazi uz curenje nosa, kašalj ili groznicu.
“Ako primijetite da vam kafa više ne miriše ili da omiljeno jelo nema okus – ne ignorišite to,” upozorava dr. Atkins. Iako mnogi danas prolaze blaže oblike, ovaj simptom je i dalje ključni znak da je tijelo u borbi s virusom.
🍽️ Smanjen apetit – tiha posljedica infekcije
Osjećaj da nemate volje za jelom nije uvijek povezan s probavom ili stresom. Dr. Atkins objašnjava da gubitak apetita često dolazi kao odgovor tijela na virusnu infekciju.
Kombinacija umora, gubitka mirisa i ukusa dodatno doprinosi tome da osoba jednostavno izgubi interes za hranom, što usporava oporavak. Ipak, naglašava da je važno unositi barem minimalnu količinu hrane i tečnosti kako bi se tijelo borilo protiv infekcije.
🫁 Kratak dah – znak koji se nikako ne smije zanemariti
Iako mnogi očekuju kašalj kao glavni simptom, dr. Atkins ističe da kratak dah može nastupiti i bez jakog kašlja. Ako osjetite da ste brže zadihani nego inače, čak i kada mirujete, to bi mogao biti znak da su pluća pod opterećenjem.
“U tom slučaju, obavezno posjetite ljekara,” upozorava on. Kratak dah može biti znak postkovidnog sindroma ili čak akutnog stanja koje zahtijeva ljekarsku pomoć.
💤 Umor koji traje – još jedan trag koji ostavlja koronavirus
Jedan od najupornijih simptoma nakon preležane infekcije je produženi osjećaj iscrpljenosti i nedostatka energije. Čak i oni koji nisu znali da su preležali COVID, mogu sedmicama kasnije osjetiti zamor koji nije tipičan za njih.
- “Tijelo vam šalje poruku da je prošlo kroz borbu – i traži odmor,” poručuje dr. Atkins. Ne treba ignorisati ovakve signale, jer odmor i san su ključni za potpuni oporavak.
Iako mnogi simptomi COVID-19 više nisu dramatični kao u prvim fazama pandemije, njihovo prisustvo može ukazivati na tihi tok infekcije ili posljedice već preležane bolesti.
“Ako osjećate da nešto nije u redu, nemojte to pripisivati umoru, stresu ili običnoj prehladi,” naglašava dr. Atkins. U vremenu kada živimo brzo, slušanje vlastitog tijela postaje jedan od najvažnijih koraka ka zdravlju.