- Brakovi sve češće pucaju, a razlozi iza toga su složeni i bolni. Ipak, ruski psiholog Mikhail Labkovsky upozorava da postoje tri jasna znaka koji mogu ukazati da je kraj zajedničkog života blizu.
Uprkos tradicionalnim vrijednostima koje se i dalje njeguju u mnogim sredinama, statistike pokazuju da se broj razvoda iz godine u godinu povećava. Jedan od najčešćih uzroka ovakvih krajeva jeste nevjera, ali stručnjaci poput Labkovskog ističu i dublje, često skrivenije probleme koji narušavaju temelje partnerskih odnosa.
Poznat po svom direktnom pristupu i analizi međuljudskih odnosa, psiholog Mikhail Labkovsky identifikovao je tri ključna obrasca ponašanja koji, ako se često ponavljaju, ukazuju na veliku vjerovatnoću razvoda. On naglašava da “prisila, manipulacija i emocionalno iscrpljivanje nisu ljubav – nego signal za alarm”.
1. Konstantna kritika i omalovažavanje
Kada u vezi jedna osoba neprestano ističe tuđe mane, podsjeća na greške i umanjuje vrijednost partnera, stvara se toksično okruženje. Ove kritike, čak i kad su prikrivene “dobronamjernim savjetima”, razaraju samopouzdanje osobe koja ih prima.
“Nisi sposoban ništa uraditi”, “Loš/a si roditelj”, “S tobom ne mogu imati normalan razgovor” – samo su neke od rečenica koje postepeno narušavaju emocionalno zdravlje. Labkovsky ističe da su ovakve osobe često nesigurne u sebe i kritikom pokušavaju uzdići vlastiti ego. Takva dinamika ostavlja trajne posljedice, uključujući osjećaj manje vrijednosti, povlačenje u sebe i depresiju.
2. Prebacivanje krivice – klasičan obrazac manipulacije
Drugi znak koji ukazuje na ozbiljan problem u vezi jeste stalno prebacivanje krivice za sve probleme na partnera. Ovaj obrazac je posebno izražen kod osoba koje kriju preljubu ili druge greške koje ne žele priznati.
“Zbog tebe nisam bio/bila sretan/sretna”, “Ti si kriv/a što sam se udaljio/la”, “Zato što si ti takav/va, ja sam to uradio/la” – ove izjave imaju cilj da zbune i emocionalno destabiliziraju drugu osobu. Prema Labkovskom, ovaj oblik emocionalnog prebacivanja krivice često navodi partnera da sumnja u vlastite postupke, iako nije odgovoran za stvarne probleme. Dugoročno, to može stvoriti osjećaj krivice, sumnje i straha, što dodatno pogoršava kvalitet veze.
3. Manipulacija, prijetnje i emocionalna ucjena
Treći i možda najopasniji znak da je brak na klimavim nogama jeste prisutnost emocionalne ucjene i prijetnji. Ovaj oblik ponašanja podrazumijeva zastrašivanje, kontrolu i pokušaje da se partner zadrži u vezi protiv njegove/njene volje.
Fraze poput “Ako me ostaviš, učinit ću nešto sebi”, “Oduzet ću ti djecu”, “Uništit ću ti život ako odeš” – predstavljaju ozbiljan oblik psihičkog nasilja. Takve izjave ne smiju se ignorisati jer su jasan znak da se veza pretvara u emocionalno zlostavljanje.
Labkovsky savjetuje da se u ovakvim situacijama obavezno potraži podrška – bilo od bliskih osoba, bilo od stručnjaka za mentalno zdravlje. “Zdrav brak ne podrazumijeva strah, ucjene i prijetnje, već sigurnost, podršku i međusobno poštovanje,” poručuje on.
Iako je razvod često bolna i stresna životna situacija, Labkovsky smatra da ostajanje u vezi koja uzrokuje psihološke patnje nije rješenje. “Bolje je biti sam nego u vezi koja vas razara,” naglašava on.
Ukoliko ste prepoznali neki od ovih obrazaca u svom odnosu, vrijeme je da ozbiljno porazgovarate sa sobom i procijenite koliko je ta veza zaista zdrava. Niti jedan brak ne treba opstajati po cijenu mentalnog zdravlja i ličnog dostojanstva.