Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • Ako volite vrtlariti ili tražite ideje za jesensku sadnju, pravo ste mjesto za korisne savjete iskusnih poljoprivrednika. Srpanj je ključan mjesec za pripremu i održavanje vrta kako biste osigurali bogat urod u jesen i zimu.

U toplim ljetnim mjesecima, posebno u srpnju, vrtlari moraju pažljivo uskladiti zalijevanje, zaštitu biljaka i pripremu tla kako bi se uspješno nosili s izazovima vrućine i suše.

Srpanj – mjesec brige i plana za jesenske usjeve

Srpanj je vrijeme kada se pripremaju temelji za kasniju sadnju povrća i začinskog bilja koje podnosi visoke temperature i pruža kvalitetne prinose. Zalijevanje rano ujutro ili kasno navečer je ključno kako bi se smanjilo isparavanje vode i spriječilo oštećenje lišća od sunca.

Upravljanje vrtom u srpnju zahtijeva i redovito uklanjanje korova i kontrolu štetnika poput lisnih uši i grinja koje mogu ugroziti rast povrća. Ove mjere omogućavaju da biljke rastu snažno i zdravo, pripremajući se za jesensku berbu.

Koje povrće sijati i saditi u srpnju?

U ovom mjesecu može se izravno sijati povrće koje dobro podnosi toplotu, kao što su blitva, mahune, cikla, mrkva, rikula i rotkvica. Ove biljke uspijevaju brzo i daju kvalitetne plodove ako se redovno zalijevaju.

Za planiranje jesenske berbe, srpanj je idealan za sadnju biljaka poput prokulica, cvjetače, kupusa i poriluka, koje se najprije sade u gredice, a zatim presađuju na stalno mjesto kada su spremne.

Kod povrća kao što su salata, escarole i špinat, preporučuje se biranje sorti otpornijih na vrućinu, kako bi uspješno izdržale ljetne uvjete. Također, uz povrće u vrt možete zasaditi aromatično bilje poput bosiljka, peršina i korijandera, koje osim što lijepo izgleda, pomaže u odbijanju štetnika i održavanju povoljne mikroklime.

Presađivanje i njega mladih biljaka

Za one koji nisu imali priliku saditi povrće u lipnju, srpanj još uvijek nudi mogućnost kupovine presadnica rajčice, paprike, patlidžana, krastavaca i tikvica. Presađivanje treba obaviti pažljivo, najbolje u oblačnim danima ili uvečer, kako bi biljke lakše podnijele prilagodbu i smanjile stres izazvan toplinom.

Nakon presađivanja, važno je obezbijediti obilno zalijevanje i eventualnu zaštitu laganim pokrovima dok se biljke ne ukorijene. Također, potrebno je pravilno prorjeđivanje mladih biljaka, što podrazumijeva uklanjanje slabijih primjeraka kako bi preostale biljke imale dovoljno prostora za rast.

Kontinuirana berba i održavanje

Tokom srpnja treba redovno brati plodove poput tikvica, krastavaca i rajčica, jer će takva praksa stimulirati biljke da nastave rađati. Dosljedna berba pomaže u održavanju visoke produktivnosti vrta i sprečava propadanje zrelih plodova.

Savjeti za dugoročni uspjeh

Integriranjem direktne sjetve i presađivanja moguće je ostvariti raznovrstan i dugotrajan prinos tokom cijele sezone. Kvalitetno upravljanje vodom i korištenje prirodnih metoda za zaštitu biljaka povećavaju otpornost vrta na vremenske nepogode i ljetne izazove.

Ključ uspjeha u vrtlarstvu u srpnju je dosljednost i pažljiva njega, ali i dobar plan sadnje i zalijevanja. Uz pravilnu pripremu tla i odabir biljaka koje vole sunce i toplotu, vrt može pružiti obilne i kvalitetne plodove.

Srpanj je mjesec kada se trud isplati, a s malo strpljenja i znanja možete osigurati bogat i zdrav urod koji će trajati i tokom jeseni i zime. Zato iskoristite prilike koje vam pruža ovaj mjesec i uživajte u svom uspješnom vrtu!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here